Zmiany i emocje
Chciałabym opisać krótko, to jak emocje wpływają na nas i nasze życie:
Uczucia często pozostają tajemnicą, choć w rzeczywistości są strefą, którą rządzi logika. Odzwierciedlają biologiczny stan naszego organizmu i za ich pośrednictwem nasz mózg mówi nam czego potrzebujemy.
Istnieją 4 podstawowe emocje i tak samo jak w przypadku podstawowych kolorów, wszystkie pozostałe są ich różnymi kombinacja mi. Są to :
-
Gniew – uczucie, które pojawią się gdy brakuje nam swobody, jesteśmy ignorowanie lub ktoś nami pomiarach.
-
Strach – ogarnia nas, kiedy sytuacja zmienia się za bardzo lub za szybko, w skutek czego tracimy poczucie bezpieczeństwa.
-
Smutek – odczuwamy gdy pewna część naszego życia, osoba lub rzecz, coś co ma dla nas ogromne znaczenie, zostaje nam odebrane.
-
Szczęście – napływa kiedy wszystko układa się tak jak powinno.
Uczucia złożone zawsze są połączeniem co najmniej dwóch emocji podstawowych.
Na przykład zazdrość może być smutkiem za tym czego nie możemy jeść bez ograniczeń, połączonym z gniewem osoby które nie muszą o tym myśleć. Nostalgia z kolei jest żalem z powodu braku czegoś co dawało nam szczęście. Emocje potrafią mieszać się ze sobą w naprawdę dziwacznych kombinacjach.
Dlatego tak ważne jest byś szanowała własne emocje, także własne potrzeby i wartości!
Dokonałaś/łeś już pewnych zmian w swoim życiu i mam nadzieje, że pracujesz nad sobą.
Pamiętaj, że przede wszystkim Ty sama/sam masz wpływ na swoje życie!
Zmiana wymaga czasu, uwagi i skupienia na tym by podjętą decyzję podtrzymywać dotąd, aż zostanie zwieńczona sukcesem. A i potem trzeba uważać, by nie wrócić do starych przywrócić i nawyków. Zmiana osobista to jednak nie tylko korygowanie wad, może polegać na rozwijaniu nowych pasji lub sprawności w dowolnej dziedzinie. Namawiam gorąco do samodoskonalenia i dokonywania zmian w sobie.
Zmiany wymagają wyrzeczeń, jak choćby rzucenie palenia czy podporządkowanie się nowej diecie. Najważniejsze w tym czasie jest być własnym SOJUSZNIKIEM, do tego warto pozyskać neutralnego sojusznika, który z wyrozumiałością i z życzliwością będzie Cię wspierać (np.: Trener Dietetyki ).
Chwilowe zachwianie motywacji nie powinno stawać się od razu synonimem przegranej.
Brak natychmiastowych efektów nie powinien prowadzić do rezygnacji z powziętego celu. Zmiana wymaga czasu. Nowa jakość życia nie jest teorią, lecz praktyką polegającą na ciągłym podtrzymywania motywacji oraz systematycznych działań w wybranym kierunku. Jakże miło potem cieszyć się z wypracowanych zmian. Czy będzie to kilka centymetrów mniej w talii czy inne zmiany; zadziałają magicznie na samopoczucie. Wysiłek włożony w pozytywną zmianę zwiększa szacunek dla siebie samej/samego i zaszczepi poczucie sukcesu.
A nic tak dobrze nie wpływa na autoportret jak zadowolenie z dokonania czegoś, co sobie postanowiliśmy – zwłaszcza gdy wymagało to wysiłku i wytrwałości.
Zacznijmy od zmian naprawdę małych i łatwych. Oto kilka propozycji:
-
dodaj sobie tylko kwadrans dziennie słonecznego światła, a poprawisz metabolizm wapnia oraz podniesie poziom witaminy D, co zapobiegnie osteoporozie i obumieraniu komórek.
-
pozbądź się tylko 5% wagi ciała, ograniczając tłuszcze i rezygnując ze słodyczy przez przynajmniej 3 dni w tygodniu.
-
skrót tylko o godzinę dziennie czas wpatrywania się w komputer i telewizor; ulgę odczują twoje oczy, umysł i dusza.
-
wydłużony tylko o 2 minuty poranne czyszczenie zębów i masowa nie dziąseł.
-
jedz na śniadanie tylko płatki owsiane dla obniżenia cholesterolu.
-
wydłużony tylko o 10 minut jedzenie pokarmów i w ogóle jedz wolniej.
-
maszerują tylko przez 40 minut dziennie energicznie każdego dnia, a jeżeli lubisz dodaj do tego bieganie, pływanie, jazdę na rowerze lub inne zajęcia sportowe.
-
ogranicz picie alkoholu tylko do symbolicznych ilości.
-
tylko godzinę każdego dnia przeznaczają na miłość, czułość i serdeczność wobec tych z którymi dzielisz swoje życie.
-
tylko raz w tygodniu rozmawiaj ze swoimi sympatycznym znajomymi o sprawach nie związanych z pracą lub szkołą twoją i ich.
To tylko kilka propozycji , możesz stworzyć swoje własne, zapisz je i sprawdź za jakiś czas czy je realizujesz sumiennie i jak to wpływa na jakość twojego życia oraz twoje samopoczucie.