Fitness photo left

Ja & Fitness

Nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej, strzeż się nadwagi i otyłości.

Istnieje szereg dowodów pozytywnego wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Badania naukowe potwierdzają, że sprawność fizyczna przyczynia się do wydłużenia i podniesienia jakości życia bardziej niż jakikolwiek inny czynnik. Umiarkowany wysiłek fizyczny redukuje stres oraz ryzyko wysokiego ciśnienia tętniczego, chorób serca, raka odbytnicy, otyłości, osteoporozy i depresji. Nie ma schorzenia, które zakazuje ruchu, natomiast pewne jest, że żaden lek nie zastąpi ruchu.

W zdrowym, ciele zdrowy duch – ta sentencja jest jak najbardziej zgodna z rzeczywistością. Sport jest bowiem idealnym środkiem antydepresyjnym. Wynika to z faktu, że podczas ćwiczeń organizm wytwarza tak zwane hormony szczęścia, czyli endorfiny. To one odpowiedzialne są za doskonały nastrój, w jakim jest się po treningu. Więcej ruchu to mniej stresu. Sport to świetna metoda, aby odreagować stres i zmartwienia. Ponadto, ćwiczenia poprawiają również sen, który po wysiłku staje się spokojniejszy oraz głębszy. To jednak nie wszystko, jeszcze jedną zaletą wysiłku fizycznego jest to, że przedłuża młodość mózgu, dzięki niemu umysł funkcjonuje sprawniej sprawniej oraz łatwiej się koncentruje.

Lokalizacja zajęć

(1) – Zajęcia na sali fitness przy korcie tenisowym w Pszczynie przy ulicy Bednorza
(2) – Zajęcia na BASENIE GOCZUŚ w Goczałkowicach Zdroju, ul. Wisławy Szymborskiej

Po co ćwiczenia?

Zgodnie z obowiązującą wiedzą, uważa się, iż najlepsze efekty zdrowotne uzyskuje się uprawiając aktywność fizyczną przez większość, jeśli nie przez wszystkie dni tygodnia. Szereg korzyści przynosi np. energiczny, szybki trzydziestominutowy marsz każdego dnia albo przez większość dni tygodnia.

Jak ćwiczyć?

Zalecany czas trwania pojedynczych ćwiczeń wynosi 30 min, jednakże nawet kilka krótkich sesji, aby łącznie osiągnąć 30 min dziennie daje korzystne efekty z punktu widzenia zdrowia człowieka. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież to powinni poświęcać 60 min dziennie na aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności fizycznej (stanowisko American Heart Association, 2005r.)

Co to jest aqua fitness?

Aqua fitness to po prostu ćwiczenia w wodzie, połączenie aerobiku, gimnastyki korekcyjnej i pływania. Podobnie jak podczas zwykłego aerobiku, na zajęciach obecna jest muzyka. Zaletą wodnego fitnessu jest to, że stanowi wspaniałą alternatywę dla wszystkich, którym ćwiczenia fizyczne sprawiają kłopoty, ponieważ woda doskonale odciąża całe nasze ciało. Dlatego w zajęciach na basenie mogą brać udział osoby starsze, otyłe, niepełnosprawne lub kontuzjowane, a także kobiety w ciąży. Niekoniecznie trzeba umieć pływać – można wybrać taki rodzaj zajęć, gdzie ćwiczenia wykonuje się w wodzie sięgającej do pasa lub barków

Zalety aqua fitnessu

Ćwiczenia w wodzie wspaniale kształtują całą naszą sylwetkę, pomagają redukować tłuszcz i dokuczający wielu paniom cellulit. Do zalet aqua fitnessu można zaliczyć także to, że równocześnie odciąża on stawy i kręgosłup. Podczas zajęć w wodzie mniej się męczymy, nie pocimy się tak obficie jak przy klasycznych ćwiczeniach na siłowni, jesteśmy również mniej narażeni na różnorodne kontuzje. Aqua fitness może być uzupełnieniem procesu rehabilitacji dla osób po urazach czy operacjach. Ciężko wymienić wszystkie zalety aqua fitnessu, ale najważniejsze jest to, że ćwiczenia na basenie są odpowiednie niemal dla każdego, bez względu na wiek czy poziom kondycji fizycznej

ZDROWY KRĘGOSŁUP

ZDROWY KRĘGOSŁUP to program ćwiczeń polecany dla każdego bez względu na wiek czy poziom aktywności fizycznej. Osobom, którym doskwierają bóle kręgosłupa, zajęcia te pomogą w zmniejszeniu nacisku na kręgi, ból zostanie zredukowany, a przykurczone grupy mięśniowe – rozciągnięte i rozluźnione. Ponadto odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmocnią mięśnie pośladków, brzucha i pleców. Dla osób zdrowych, które prowadzą siedzący tryb życia, korzyścią będzie wzmocnienie szkieletu mięśniowego, poprawa sylwetki ciała oraz samopoczucia.

bodyART

bodyART opiera się na teorii yin i yang oraz teorii pięciu żywiołów. Dwie kontrastujące ze sobą siły – yin (bierna, chłodna i spokojna – kojarzona z relaksacją i wydechem) i yang (aktywna, ciepła, kojarzona z napięciem mięśni i wdechem) – wykorzystuje się do wprowadzenia harmonii tak, aby umożliwić swobodny przepływ energii, co stanowi cel każdego treningu.
bodyART to nie tyle ćwiczenia fizyczne, raczej połączenie ruchu z sesją odddechową. bodyART otwiera ciało, uwalnia głowę, porusza serce i karmi duszę.
Celem ćwiczeń bodyART jest stopniowe zapewnianie odpowiedniego funkcjonowania całego ciała poprzez wzmocnienie i stabilizację wszystkich elementów zaangażowanych w ruch. Jest to rodzaj treningu izometrycznego, polegający na dłuższych zatrzymaniach w danej pozycji. Wiele pozycji bodyART wymaga zwiększonej równowagi, dzięki temu uwaga skupiana jest w centrum ciała.

PILATES

PILATES jest niemal dla każdego – to uniwersalny trening wzmacniający wszystkie mięśnie ciała, poprawiający posturę, zapobiegający bólom pleców wynikającym z siedzącego trybu życia.
To jeden z najbardziej otwartych i przyjaznych treningów. Polecany jest bez względu na wiek, kondycję i możliwości ciała.
Pilates to ćwiczenia przyjazne osobom z niektórymi problemami zdrowotnymi. Jest między innymi zalecany tym, którzy cierpią na różne zwyrodnienia i wady kręgosłupa. Pilates pozwala wzmocnić mięśnie pleców i tym samym odciążyć kręgosłup. Ćwiczenia angażują też rzadko przez nas używane mięśnie głębokie, które stanowią rusztowanie dla całej sylwetki i pomagają zachować prawidłową postawę ciała. Większość osób deklaruje, że dzięki pilates dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa znacząco się zmniejszyły lub zostały całkowicie wyeliminowane.

BODY SHAPE

BODY SHAPE to trening ogólnorozwojowy, który wzmacnia wszystkie partie mięśni. Zestawy ćwiczeń wykonuje się z dużym naciskiem na technikę oraz dokładność w  umiarkowanym tempie.  Wzmacnia, ujędrnia i rzeźbi poszczególne partie ciała, tj. klatka piersiowa, ramiona, grzbiet, brzuch, pośladki, uda. Jest to trening przede wszystkim bezpieczny, gdyż nie wymaga on szczególnej sprawności fizycznej i jest w pełni kontrolowany przez instruktora przez co minimalizuje ryzyko jakichkolwiek urazów i kontuzji. Przy ćwiczeniach stosuje się rożnego rodzaju obciążenia (np. gumy, hantle, kettle, stepy).

AKTYWNA MAMA

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Spokojne i bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które zapobiegają bólom dolnego odcinka kręgosłupa, przygotowują ciało kobiety do porodu, laktacji i połogu. Prozdrowotny ruch, rozciąganie i relaks sprawiają, że kobiety rzadziej odczuwają dolegliwości związane z ciążą (bóle pleców, zaparcia, obrzęki, żylaki, itp.), mogą być aktywne i zadowolone. To znakomite przygotowanie do porodu. Dzięki ćwiczeniom kobiety szybciej po porodzie wracają do formy oraz sylwetki sprzed ciąży.

AKTYWNY SENIOR

Gimnastyka dla seniorów to sposób na poprawienie kondycji ruchowej,
a co za tym idzie – uzyskanie większej sprawności w wykonywaniu codziennych zajęć i uchronienie się przed urazami. Ćwiczenia dostosowane do potrzeb osób starszych nie obciążają stawów ani kolan. Pół godziny aktywności dziennie pozwala uchronić się przed wieloma chorobami i poprawić samopoczucie.

STRETCHING ( ĆW. ROZCIĄGAJĄCE )

STRETCHING to ćwiczenia polegające na rozciąganiu poszczególnych grup mięśniowych. Sprzyjają one uelastycznieniu mięśni, wzmacniają ścięgna, zwiększają ruchomość stawów. Wpływają też na lepsze odżywienie mięśni, bo im są one elastyczniejsze, tym więcej przyjmują substancji odżywczych dostarczanych z pożywieniem, które są niezbędne do ich rozwoju. Systematyczne wykonywanie tych ćwiczeń pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała, poprawia koordynację ruchową i giętkość. Stretching zmniejsza też napięcia mięśni wywołane stresem, a dzięki spokojnemu rytmowi ćwiczeń i miarowemu oddychaniu to dobry sposób na odprężenie.